IKIGAI – NAJDĚTE SVÉ ŽIVOTNÍ POSLÁNÍ

Trautenberk  /  Osobní rozvoj  /  IKIGAI – NAJDĚTE SVÉ ŽIVOTNÍ POSLÁNÍ

On March 5, 2020, Posted by , In Osobní rozvoj,Personalistika, By ,, , With Comments Off on IKIGAI – NAJDĚTE SVÉ ŽIVOTNÍ POSLÁNÍ

Jste znuděni prací? Hledáte hlubší smysl života? Zkuste se vydat po japonské cestě IKIGAI, na které naleznete spokojenost, štěstí a radost.

IKIGAI znamená hodnotný, důstojný pracovní život a celá pointa je o tom, aby člověk našel svůj jedinečný smysl bytí. Nevychází z vnějších okolností, ale vychází z vašeho srdce ♥ Nejtěžší je IKIGAI najít. Jakmile ho ale najdete, tak vše ostatní už bude jednoduché. Ano, můžete být limitování vnějšími podmínkami, ale vzhledem k dnešním možnostem, budete určitě schopni svou IKIGAI cestu uskutečnit.

Níže si rozebereme 4 oblasti, ze kterých IKIGAI vychází.

  • Umění
  • Zdroje
  • Světový dopad
  • Láska

Umění – objevte vaše silné stránky a na ty se zaměřte. V čem jste dobří? Máte nějakou speciální dovednost? Baví vás komunikovat anebo jste manuálně zruční?

Zdroje – nemůžete vykonávat jen tak nějakou práci. Dané zaměstnání musí pokrýt vaše životní náklady tak, abyste nežili od výplaty k výplatě.

Příklad 1: Co umíte? Umíte například hezky vyšívat? To je pěkná dovednost, ale dokážete si tím vydělat tolik, abyste se uživili?

Světový dopad – nebuďte sobečtí a zahledění jen do sebe a do své prestiže. Popřemýšlejte nad tím, co po sobě dalším generacím chcete zanechat. Jaký bud váš odkaz? Myslete velkoryse tak, aby ve vaší práci byla přidaná hodnota, která pomůže světu a lidem.

Láska – to co budete dělat musíte dělat srdcem, nikoliv mozkem. Musíte to opravdu milovat.

Příklad 2: Pochopili jste myšlenku IKIGAI? Pokud ne, podívejme se na tento příklad. Člověk XY má dobré rétorické dovednosti, rád se směje a je spokojený především tehdy, když se směje i jeho okolí. Takový člověk se rozhodl být komikem. Má na to potřebné dovednosti a povolání ho uživí. Vystupuje v různých televizních pořadech a pomáhá tak bavit lidi po celém světě. Dále navštěvuje i nemocnice a instituce, kde jsou handicapovaní. To, co dělá má světový dopad. No, a hlavně to dělá, protože ho to samotného baví a nedělá to za účelem toho, aby se zviditelnil a získal co nejvíce peněz.

Příklad 3: Nemusíte být komikem a vystupovat v televizi. Můžete být klidně i dělníkem, který spravuje silnice. Takový člověk musí být manuálně zručný a mít dostatek fyzických sil. Jeho práce má celosvětový dopad a pokud ho uživí a má svou práci rád, pak také našel své IKIGAI.

Pokud naplníte všechny výše zmíněné oblasti, najdete své životní poslání a už ani 1 den nebudete pracovat, protože budete dělat něco, co pro vás bude mít smysl! Objevíte tak cestu, na které budete spokojeni, šťastni, budete svou činností pomáhat ostatním, a hlavně budete v pohodě, což vám zajistí dlouhé zdraví.

Díky IKIGAI nebudete jen přežívat, ale žít 😊