WELLBEING – ZDRAVÍ MÁME JENOM JEDNO

Trautenberk  /  HRady  /  WELLBEING – ZDRAVÍ MÁME JENOM JEDNO

On March 9, 2020, Posted by , In HRady,Personalistika, By ,, , With Comments Off on WELLBEING – ZDRAVÍ MÁME JENOM JEDNO

Pokud se nebudeme bavit o tom, že někdo pracuje na zkrácený úvazek, někdo ve směnném provozu, tak běžně v práci trávíme 8 hodin denně. To je 40 hodin týdně. To je 167 hodin měsíčně. To je 2008 hodin ročně. Teď si spočítejte, kolik let ještě budete pracovat a vynásobte si to číslem 2008. Gigantické číslo, že?

Jedna věc je jasná, zdraví si musíme chránit, a to zejména v zaměstnání, protože tam trávíme většinu našeho života. Nespoléhejte se na to, že tohle za vás zcela vyřeší zaměstnavatel. Firma vám poskytne pracovní vybavení a další prostředky, ale nemusí si uvědomovat, že zrovna pro vás jsou nevyhovující a z dlouhodobého hlediska, mohou být i životu nebezpečné. Víte, co vám může zapříčinit například špatná kancelářská židle? Zadělá vám rovnou na několik zdravotních problémů, které mohou mít i dlouhodobé zdravotní následky!

Naše zdraví neovlivňují jen potraviny, ale také činnosti, které děláme a nástroje, které používáme. Jaké máte zaměstnání? Sedíte 8 hodin u počítače a jediný váš pohyb je při pauze na oběd? Nebo naopak celý den stojíte na nohou a jediná šance, kdy si sednout je pauza na oběd? To je rozhodně špatně! Bohužel obecnou pracovní náplň u vašeho povolání nezměníte. Těžko bude průvodčí ve vlaku sedět a číst si noviny, že? To je zrovna povolání, při kterém musí neustále být v pohybu. Avšak i zde existuje možnost. Nebudete měnit obecnou pracovní náplň, ale můžete upravit svůj styl vykonávání práce. Když si kupříkladu po hodině práce na 5 minut sednete a protáhnete nohy, než vlak zastaví v další stanici, tak se přeci nic nestane.

Zásada č. 1: Naučte se v práci odpočívat (to neznamená, abyste si schrupli, ale zorganizujte si čas tak, abyste během každé pracovní hodiny měli 5–10 minut na oddych)

Tipy pro zaměstnance v kanceláří

  • Zvelebte si své pracovní místo podle své kreativity.
  • Dělejte si krátké pauzy na malé, zdravé svačinky a pijte hodně vody (než půjdete do práce, tak si doma připravte do krabičky ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, müsli, oříšky…)
  • Nepodceňujte klidnou práci u počítače, protahujte a uvolňujte svaly v rukou. Nemusí to být žádné velké cviky, postačí drobné. Zaměřte se především na prsty, dlaně, zápěstí, lokty. Po každých 20 minutách nechte odpočinout i oči. Zaměřte svůj zrak na 3 minuty jinam nebo praktikujte různá oční cvičení. Můžete dělat krouživé pohyby, zaostřovat, mrkat. Pokud máte hodně unavené oči, pomůže i obyčejná studená voda. Dále je dobré pít i bylinkové čaje na podporu zraku a nepřehánět to s kofeinem.
  • Nemáte v kanceláři rostliny? Chyba! Rostliny okysličují prostředí a celkově dotvářejí příjemnou pracovní atmosféru. Pořiďte si jich pár.
  • Máte práci, kde pořád telefonujete? Využijte toho a někdy u telefonování seďte, jindy se procházejte.
  • Máte špatné vybavení nebo nástroje? Řekněte zaměstnavateli o lepší. Zde bychom mohli zmínit důležitost ergonomie. Vyzkoušeli jste někdy ergonomické křeslo, myš, klávesnici? Pokud ne, tak vyzkoušejte a zkuste si to v zaměstnání prosadit. Rozhodně se investice vyplatí.
  • Nepodceňujte ani běžné věci v místnosti jako je: teplota, osvětlení, vzduch, čistota, hluk, prach, barvy, materiál… Tohle všechno má totiž vliv na vaše zdraví.

Tipy pro zaměstnance v terénu

  • I zde platí to, co pro zaměstnance v kanceláři. Dělejte si krátké pauzy na malé, zdravé svačinky a pijte hodně vody.
  • Nestresujte se cestováním a tím, že nestíháte.
  • Počítejte s dobou na oběd a rozhodně se nestravujte ve spěchu nebo fastfood potravinami.
  • Dělejte si pauzy na rychlé cviky na protažení. Pokud se musíte celé dny pohybovat na nohou, najděte si pár minut na to, abyste si sedli a na chvíli si odpočinuli.
  • Jestliže pracujete venku, musíte mít správné oblečení. Pokud nemáte, řekněte si o něj zaměstnavateli.
  • Je špatné počasí? Nepřehánějte to s prací a dbejte na své zdraví. Nikdo nechce, abyste zkolabovali.
  • Pozor na přesčasy! V kanceláři máte hodiny na každé zdi, ale venku tomu tak není. Hlídejte si pracovní dobu a končete tak, jak máte. Dlouhodobé přesčasy mají špatný vliv na vaše zdraví.
  • Relaxujte – pokud je to možné, zpříjemněte si práci například poslechem oblíbené hudby.

Zásada č. 2: Nepracujte pro zaměstnavatele do roztrhání vašeho těla! Často firmy mají v inzerátech, že hledají někoho, kdo dokáže zvládat stres. Otázkou je, proč? Proč byste chtěli pracovat ve stresovém prostředí? Pamatujte na to, že stres je tichý nepřítel. Projevuje se sice jen v určitých situacích, ale pokud se stres objevuje pravidelně, pak si zaděláváte na velký malér. Zdravotní komplikace způsobené stresem jsou velmi závažné a neměli byste je proto brát na lehkou váhu.

Někdy nás motivuje, když dopředu známe důsledky. Zde je několik zdravotních problémů, které mohou vzniknout, když nebudeme na pracovišti dbát o své zdraví.

  • Karpální tunel – vzniká zejména při dlouhodobé a nesprávné práci na PC (špatná velikost stolu, nevhodná klávesnice, myš, špatná poloha a výška kancelářská židle…).
  • Zánět spojivek – špatné osvětlení v místnosti, dlouhé hledění do monitoru, špatný monitor.
  • Vyhřezlá ploténka – nedostatek pohybu a nadměrná zátěž, špatná poloha při sezení.
  • Záněty a nádory plic – práce v prašném prostředí.
  • Poškození sluchu – práce v hlučném prostředí.
  • Poškození cév, kloubů, svalů, šlach, nervů – nastává při práci, kde se na tělo přenáší vibrace z přístrojů.
  • Psychické problémy – zde hraje roli mnoho faktorů (sociální vztahy na pracovišti, nedostatečné finanční ocenění, nedostatek uznání, přesčasy, příliš práce…).
  • Problémy způsobené stresem – stres způsobuje problémy jak psychické, tak tělesné. Psychické (migrény, syndrom vyhoření, podrážděnost, špatné pocity – strach, beznaděj, neúspěch, slabost, úzkost). Tělesné (celkový vliv na orgány – problémy žaludeční, trávicí, srdeční, dýchací, svalové, kožní, nádorové…).

Existuje několik povolání a tisíce pracovních prostředí. Proto existuje i tisíce zdravotních problémů, kde za jejich vznikem stojí špatné pracovní návyky, špatné pracovní pomůcky, nebezpečné pracovní prostředí a zejména nedostatečná prevence ať už ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance. Nezáleží na tom, jaké povolání vykonáváte, vždy se dá cokoliv zlepšit a budeme-li se bavit o zdraví, tak zde to platí na 100 %.

Zásada č. 3: Mějte své zdraví na 1. místě!

Verified by MonsterInsights