NAUČME SE ROZHODOVAT

Trautenberk  /  Management  /  NAUČME SE ROZHODOVAT

On March 2, 2020, Posted by , In Management,Personalistika, By , With Comments Off on NAUČME SE ROZHODOVAT

Víte, kolik rozhodnutí uděláte za jeden jediný den? Kdybyste si svá rozhodnutí spočítali, zjistili byste, že číslo bude obrovské.

Jen co ráno vstanete z postele, už jste ve fázi rozhodování. Rozhodujete se, jestli nejdříve půjdete tam nebo jinam. Přemýšlíte nad tím, jakou si dáte snídani. Jaký si dáte nápoj. Co si na sebe obléknete… Jelikož tyto rutinní činnosti děláte den, co den, tak tomu zřejmě nevěnujete tolik pozornosti. Zkuste se příště rozhodovat vědomě a nedělejte si ze života stereotyp 😊

Pojďme se na rozhodování podívat z hlediska pracovního prostředí. Ať už čelíte jakékoliv výzvě, musíte se rozhodnout. Otázkou je, jak při rozhodování postupujete? Zvažujete nejdříve všelijaké možné dopady a následky? Bojíte se svého rozhodnutí? Každý správný manažer ví, že neexistuje jistota správného rozhodnutí. Existují pouze 3 možnosti.

  • Rozhodnout se pomalu – dobré i špatné
  • Rozhodnout se rychle – dobré i špatné
  • Nerozhodnout se – špatné

Z praxe víme, že nejlepší je rozhodnout se rychle. Ano, můžete díky tomu udělat spousty chyb, ale to vás nesmí vystrašit. Když zjistíte, že rozhodnutí nebylo zrovna nejlepší, tak ho změňte nebo napravte následky, které přineslo. Vždycky existuje další cesta, jen ji musíte najít. Jestliže se naučíte rychle jednat, usnadní se vám výrazně nejen pracovní, ale i soukromý život.

Když zvolíte způsob, že si budete dávat s rozhodnutím na čas, tak se akorát procesy budou oddalovat a mezitím se objeví další problémy. Zbytečně si tím vytváříte stresové a krizové situace.

Největším hříchem je nerozhodnout se vůbec. I to, že se nerozhodnete je rozhodnutím, které s sebou opět nese následky vašeho jednání. Když necháte věci jen tak plynout a doufáte, že se sami vyřeší, tak tím vytváříte jakousi naději. Ano, události se mohou sami vyřešit, ale pokud se tak nestane, tak se z naděje stane zoufalství a vy jste se sami záměrně oslabili.

Nebojte se – dělejte chyby – poučte se z nich a rozvíjejte své schopnosti!

Přejeme krásné březnové pondělí 😊