PRŮMYSL 0.0.

Trautenberk  /  Personalistika  /  PRŮMYSL 0.0.

On February 10, 2020, Posted by , In Personalistika, By ,,,, , With Comments Off on PRŮMYSL 0.0.

Žijeme v hektické a dynamické době, ve které je kladen stále větší důraz na neustálý rozvoj. Zažíváme obrovský technologický pokrok a doba, kdy zaměstnanci měli větší konkurenceschopnost díky tomu, že dokázali pracovat s internetem, ovládali klasické programy jako je MS Word, MS Excel… Taková doba už je pryč. V současnosti to už pro zaměstnance není výhoda, ale je to naprostý základ, který se bere jako samozřejmost. Nejenom technologie, ale díky světovému rozvoji je takto brán i anglický jazyk, řidičský průkaz, a dokonce i vyšší stupeň vzdělání, než je vzdělání středoškolské.

Ať se nám to líbí nebo ne, čas a vývoj nezastavíme. Co tedy dělat, abychom se opět stali konkurenceschopní a zajistili si navždy dobré šance nejenom na trhu práce, ale i v soukromém životě? Naštěstí i když to v dnešní době vypadá tak, že se z toho za chvíli všichni zblázníme, existuje jedno řešení. Pojďme si, ale ještě něco říct o vývoji, ve kterém jsme a který nás ještě čeká.

Mnozí z nás už určitě slyšeli o průmyslu 4.0. Jedná se takřka o průmyslovou revoluci, která přinesla digitalizaci, robotizaci a automatizaci. Jsou to sice pojmy už starší, ale musíme sami uznat, že se všechno posunulo na mnohem vyšší úroveň. Podívejme se na pár příkladů.

Průmysl 4.0.
  • Automatizace – PC programy

Jestli ještě jako primární program využíváte MS Office balíček, pak je něco špatně. Ano, můžete si nastavit různé šablony nebo makra v Excelu, ale za prvé – naprogramovat makra jen tak někdo nedokáže a šablony ve Wordu? Vážně? Existuje stovky aplikací a programů, které jsou navrženy tak, abyste například čtyřikrát kliknuli myší a uděláte tím nejméně 10 procesů v jednom okamžiku. Pár sekund namísto X hodin práce.

  • Mobilní – aplikace

Mobilní telefony mají neskutečný výkon a dokážou odvést stejně hodnotnou práci jako počítač.

  • Globalizace – Anglický jazyk

Je zajímavé, jak moc jsme angličtinou obklopeni, a přesto bychom si mohli tipnout, že nadpoloviční většina lidí v ČR nedokáže v angličtině plynule hovořit. Nehledě na to, že se na denní bázi setkáváme i s dalšími cizími jazyky.

  • Robotizace

Nebavíme se tady úplně o tom, že by nás nahradili terminátoři, ale je pravdou, že spousta rutinních prací, kde se pracuje podle jistého vzorce lze nahradit. Nejsou to jen manuální práce, kde děláte jeden a ten stejný pohyb, ale klidně to mohou být i profese učitelů, personalistů, bankéřů, pojišťováků, asistentek, recepčních… Když se zamyslíme nad svou prací, tak pokud zrovna naše činnost není kreativní, tak najdeme stejné a opakující se postupy, které děláme denně.

  • Internet věcí

Používáte chytré spotřebiče? Máte naprogramované topení v domácnosti tak, že se zapíná několik minut před vaším příjezdem? Jsou vaše zařízení v domácnosti navzájem propojená a v reálném čase spolu komunikují? Ovládáte televizi mobilem? Uvaříte si kávu za pomocí Bluetooth? Používáte NFC čipy podle vlastních potřeb?

  • 3D tiskárny

Co myslíte, že taková tiskárna dokáže? Umí vytisknout chybějící končetiny, to jste zřejmě věděli, viďte? Věděli jste ale, že je schopna vytisknout i živou tkáň?

  • Genetické klonování

Víte o tom, že už existuje a je vyzkoušené genetické klonování zvířat? Celkem Sci-Fi, že? Otázkou zůstává, co nás čeká za pár let…

Na základě výše zmíněných bodů jistě chápeme, že abychom byli schopni udržet krok s budoucností, musíme držet krok s přítomností, která nám začíná rychle ujíždět. Dnes se údajně nacházíme v průmyslu 4.0., avšak spíše už je to průmysl 4.5. Je jen otázkou chvilky, než se všechno přehoupne směrem, kterému nebudeme rozumět. Následně se na spousty věcí budeme dívat jako na první počítač a budeme si stěžovat, jak špatná je doba…

Dnes jsme se trošku víc rozepsali, avšak bylo to nezbytné pro pochopení, v jaké situaci se nacházíme. V příštím článku, který vyjde ve čtvrtek, vám přineseme řešení!

Jak dnešní dobu vnímáte vy? Dokážete s ní držet krok? Máte obavy z budoucnosti? Napište nám vaše pocity a názory do komentářů.

P.S. V nadpisu chyba není 😊