Kam za nabídkou na trhu práce?

Trautenberk  /  HRady  /  Kam za nabídkou na trhu práce?

On May 6, 2021, Posted by , In HRady,Osobní rozvoj,Personalistika, By ,, , With Comments Off on Kam za nabídkou na trhu práce?

Účelem článku je představit základní cesty, kam jít za nabídkou práce. Zkušení matadoři budou možná otráveni uváděnými banalitami😉, ale třeba i objeví, že něco přesto zanedbávali či by mohli dělat jinak. 🤓

Dospěli jste k závěru, že potřebujete jinou práci? Gratuluji.🤝 Ať už to bylo z vaší vůle či nikoliv, čeká vás změna. Lidé nemají rádi velké změny. Jistě, jeden den si dáte řízek, další den si dáte raději svíčkovou se šesti, třetí den se rozhodnete učinit pokání zdravou stravou a dáte si třeba bulgur či jiný pokrm, co nepřinese radost. Co takhle změna práce, změna bydliště, změna kariéry? Upřímně si řekněme, je jen nemnoho lidí, které tyto vyhlídky lákají. A přesto je to tady. Změna je život a vy jdete na trh práce.

Na začátku si řekněme další nepříjemnou pravdu: hledání práce je práce sama o sobě. Bez ohledu na to, co se píše v novinách, s největší pravděpodobností nepostačí zveřejnit si životopis či změnit status na Facebooku či LinkedInu. Z vaší strany bude třeba vyvinout nemalou aktivitu. Ujasnit si, co chcete dál dělat, už jenom to vydá na samostatný článek (který bude později). Pak vytvořit či aktualizovat životopis. A pak už stačí začít projíždět nabídky a přemýšlet. Kde hledat, kde začít?

Portály práce jsou přirozenou volbou – Jobs.cz, Monster.cz, Kariéra.cz, Profesia.cz, Startupjobs.cz a další. Inzerované pracovní pozice lze filtrovat dle měst, oborů, výplaty, formy úvazku, požadovaného vzdělání, možnosti práce z domova, požadovaných jazyků, apod. Někde je možno filtrovat i stáří inzerátu a požadovanou mzdu. Za tyto informace mne personalisté nebudou mít rádi, ale pojďme si říct pár tipů. Předně nejlépe uděláte, pokud nebudete popis pozice brát zcela přísně. Chtějí komunikativní angličtinu a vy si nevěříte? Uvádí inzerát technologii, kterou jste viděli jen z rychlíku, nebo požadují nájezd mnoho tisíc kilometrů autem a vy jste se teprve čerstvě osmělili jezdit autem po městě? Uvádí inzerát dynamický kolektiv (co to vlastně znamená) a vy si nejste jistí, zda zapadnete? Nelamte si s drobnostmi hlavu. Hned byste se uklidnili, kdybyste věděli, jak takový popis pozice vzniká – dost často je snůškou praktických požadavků, zbožných přání a představ, které se na papíře sešly od několika lidí z různých oddělení. Takže klííd. Pošlete životopis, pokud popis práce zhruba odpovídá vaší představě, a nechte personalistku, ať dělá svoji práci. Budete překvapeni, že se vám ozvou i tam, kde byste nečekali, že zaujmete.

Další možností je LinkedIn. Nemáte? To je velká škoda. Zařiďte si účet. Nahrajte reprezentativní fotku, kde jste vhodně oblečeni a tváříte se seriózně. Pak vyplňte praxi, nechte si dát doporučení od kolegů, které si v síti napojíte (na oplátku je též doporučte, pokud nepůjde vyloženě o sprostou lež). Do profilu uveďte jednotlivá zaměstnání z minulosti a svěřené kompetence. Nepřehánějte to, ale nebuďte ani příliš skromní. Na síti pak využijte kartu „práce“, kde opět filtrujete nabídky dle lokality a dalších filtrů. Toto je zdarma. Pokud chcete další funkce, je potřeba si připlatit LinkedIN premium. LinkeIn je vynikající prostředek k pasivnímu hledání práce – personalisti si vás najdou a budou vás oslovovat více či méně vágně s pracovními nabídkami. Vy posoudíte, zda jsou zajímavé, a rozhodnete se projevit zájem, či jen zdvořile odpovědět, že chcete spíše dělat něco jiného. Pozor! LinkedIn je sice virtuální síť, ale při jednání s personalisty či vlastně s kýmkoliv uplatňujte pravidla společenského chování a alespoň základy korespondence – zdravte, děkujte, buďte zdvořilí, neignorujte. Buďte profesionálové. Vrátí se vám to. Ještě jeden detail – LinkedIn je profesionální síť. Proto vynechte osobní témata, politiku, náboženství a své koníčky. Dámy, pokud obyčejně na LinkedIN lákáte reakce uživatelů svým atraktivním vzhledem, uvažte fakt, že mnoho personalistů jsou ženy. A prosím – opravdu žádná selfie z koupelny či videíčka vyjadřujících, jak jste free🙈. To patří na Tik-tok či Facebook😉😁.

Co konexe? Pokud jste ten typ člověka, který není naprostý asociál a zároveň se chová jako slušný a inteligentní člověk, máte pravděpodobně známé z oboru. Nebo odkudkoliv. Studovali jste s nimi, chodíte s nimi na pivo, pracovali jste spolu či proti sobě na projektech, byli kdysi ve firmě pod vámi, nad vámi či jste chodili na oběd. Je dobré je mít ve spojeních na LinkedInu. Ale hlavně se jim dá zavolat a prostě se optat. Požádejte, poproste, ve stručnosti obecně popište, co byste chtěli dělat a nechte si doporučit personalistku u nich ve firmě, na kterou se obrátit. Pošlete životopis. Buďte slušní a poděkujte za pomoc. Lidi si v podstatě rádi pomáhají. Navíc vždy platí, že pokud zaměstnanec firmy doporučí vhodného kandidáta, bude oceněn – slovy či přímo penězi. V dnešním digitálním světě je osobní doporučení poněkud zanedbávaný způsob, jak si sehnat práci. Nebo byt. Nebo cokoliv.😉😁

Můžete též využít personální agentury. Je jich mnoho, samozřejmě.😅 Jak poznat dobrou? Z pohledu kandidáta to jde lehce. Nabízí se atraktivní pracovní pozice? To je začátek. Pošlete životopis, zavolejte a hned budete vědět, s kým máte čest. Ze slušné agentury se vám ozvou – i když třeba jen s informací, že daná pracovní pozice není pro vás. A pokud o vás projeví zájem, můžete hodnotit dále: ví konzultant té agentury alespoň něco o obsazované pracovní pozici? Zná detaily k zmiňovaným kompetencím, či dokonce jak se došlo k požadavkům na kandidáta? Zná váhu jednotlivých požadavků? Komunikuje s vámi? A především: domluvil si s vámi pohovor, kde s vámi rozebral vaše schopnosti, případně vám doporučil a poradil, jak si zlepšit pozici na trhu práce, nebo prostě jen řekl, že přepošle váš životopis a děj se vůle boží? Nespornou výhodou personálních agentur je fakt, že s vámi nepracuje jen „váš“ konzultant. Váš životopis je sdílen v rámci celé agentury, a pokud se objeví práce pro vás, velmi pravděpodobně se zase ozvou, byť mohli zprvu říct, že zrovna nemají nic vhodného.

Nedoporučuji spoléhat se pouze na jeden zdroj nabídek. Rozhoďte sítě. Hledání práce je ve své podstatě prodejní činnost s tou výhodou, že nad „zbožím“ máte naprostou kontrolu. Překonejte svůj ostych, překonejte své komplexy (které jsou zbytečné) a buďte sami sebou; to je totiž nejlepší. Zkuste i mít rádi lidi, s kterými se kvůli tomu musíte potkávat, zkuste se trochu bavit. Rádi si na vás vzpomenou, když vyvstane potřeba. Pokud se tohle naučíte, bude se vám takový styl hodit nejen při hledání práce. 🤓👌

Verified by MonsterInsights